Foråret er i fuld gang, og det er tid til at spidse ører og opleve fuglesangen i Maglemosen. På denne fugletur kan du lære at genkende stemmerne fra fugle som dompappen, gærdesmutten, spætmejsen, bogfinken og gulspurven.
En lærerig tur for nybegyndereTuren er særligt designet til begyndere, der ønsker at skærpe deres opmærksomhed på fuglesang. Der vil være stop undervejs for at lytte, og det anbefales at lade diverse fugleapps blive i lommen, så deltagerne kan fokusere på den fælles oplevelse.
Praktiske detaljerTuren foregår i et langsomt tempo over delvist ujævnt terræn. Det er en god idé at medbringe en kikkert for at få det bedste ud af oplevelsen. Der er plads til højst 10 deltagere, så det er en intim og fokuseret oplevelse.
Praktisk information
Dato: Søndag 6. april 2025
Tid: Kl. 07:00
Sted: Caroline Mathilde Sø, Caroline Mathilde Sti, 2950 Vedbæk
Mødested: Caroline Mathildestien på den nordlige side af Gøngehusvej, anden bænk på venstre hånd ved søen
Varighed: Højst 2 timer
Entré: 100 kr (går ubeskåret til Vedbæk Kulturhus)
Naturvejleder: Pernille Schiellerup
Spørgsmål: pschiellerup@yahoo.co.uk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her